> deutsch,learn german,hören,dialoge,lesen,schreiben

ALMANCA SELAMLAŞMA VE VEDALAŞMA

Bu dersimizde Almanca selamlaşma, hal hatır sorma ve vedalaşma gibi kalıp cümleleri öğreneceğiz. Bu konu Almanca’ya yeni başlayanların kitaplarda karşılaşacağı ilk derstir. Almanca, aslında biraz çaba gösterirseniz kolaylıkla öğrenebileceğiniz bir dildir. Sürekli tekrar da çok önemlidir. Şimdi almanca selamlaşma konumuza başlayalım.

Almanca kursuna başladınız. İlk derste karşılaşacağınız cümle şu olacaktır. Wie heißen Sie? ( Adınız nedir? ) Bu soru kalıbı samimi olmadığımız kişilere sorulur. Ama samimi bir arkadaşımıza bu soruyu sorarken: Wie heißt du?
( Adın ne ? )  şeklinde sormamız gerekir. Bu sorulara vereceğiniz cevaplar çeşitlilik gösterir. Ama hepsinin anlamı aynıdır. Örneğin; Ich heiße Ali. Ich bin Ali. Mein Name ist Ali. Bu üç cümlede de söylenen şey şudur. “ Benim adım Ali “. Yani, yanınızdaki arkadaşınıza cevap olarak bu üç cümleden birini kullanabilirsiniz. Tanışma faslını bitirdiğimize göre diğer kalıp cümlelere geçebiliriz.

Nasılsın soru kalıbı ise şöyledir: Wie geht es Ihnen? Nasılsınız? Anlamına gelir ve samimi olmadığımız kişilere sorarken kullanırız. Wie geht es dir ? Nasılsın? Anlamına gelir ve samimi olduğumuz arkaşlar arasında kullanılan soru kalıbıdır. Bu sorulara cevap verirken, eğer samimi olmadığımız bir kişi ise; Danke, gut. Und Ihnen? diyebiliriz. Eğer arkaşlar arasında yani samimi olduğumuz kişilere cevap vereceğimiz zaman şunları söyleyebiliriz: Super!
( Süper ) Sehr gut. Und dir. ( Çok iyiyim . Ya sen? ) Gut . ( İyi )  Es geht so! ( İdare eder işte )  Ach, nicht so gut. ( Ya, çok iyi sayılmam.) şeklinde kullanılır.

Günaydın dediğimizde kullanacağımız cümle ‚ Guten Morgen ‚ dir. Iyi günler derken ‚ Guten Tag ‚ , iyi akşamlar derken ‚ Guten Abend ‚ ve iyi geceler derken de ‚ Gute Nacht ‚ tır. Peki bu kalıpları hangi saat aralıklarında kullanmalıyız diyorsanız. Saat 6 ila 11 arası ‚ Guten Morgen ‚ saat 11 ila 18 arası ‚ Guten Tag ‚ , saat 18 ila 22 arası ‚ Guten Abend ‚ ve 22 ila … arası ‚ Gute Nacht ‚ diyebiliriz.

Wer ist das? ‚ Bu kim?‘  Kalıbı

Bu kim sorusunu sorarken; Wer ist das ? diyoruz. Bu soru kalıbı arkadaşlarınızın, arkadaşlarını sorarken yada bir fotografta birinin arkadaşını sorarken sıklıkla kullanılan bir kalıptır. Cevap olarak: Das ist Ayşe. ( Bu Ayşe ) Das ist Ahmet. ( Bu Ahmet )  Das ist mein Vater. ( Bu benim Babam.) diyebiliriz. Eğer sorulan kişiyi tanımıyorsanız. Ich weiß nicht. ( Ben bilmiyorum. ) da diyebilirsiniz. 

Şimdi öğrendiklerimizi pekiştirmek için bir konuşma metni hazırlayalım.

+ Guten Tag. Mein Name ist  Ahmet Kavak. ( İyi günler ben Ahmet Kavak.)
– Guten Tag. Herr …. Entschuldigung, wie heißen Sie? ( İyi günler. Bay … Afedersiniz, adınız nedir? )
+ Ahmet Kavak.
– Ah ja. Guten Tag, Herr Kavak. Ich bin Aylin Begüm. ( Aa evet. İyi günler, benim adım Aylin Begüm. )
+ Guten Tag, Frau Begüm. ( İyi günler, bayan Begüm.)

Almanca Vedalaşırken Kullanılan Kalıp Cümleler

Birisi ile vedalaşırken en çok kullanılan Almanca kalıp kelime Tschüs! tür. Türkçe karşılığı ‚ bay bay ‚, ‚ bay ‚ demektir. Genellikle samimi olduğumuz kişilere karşı kullanılır. Aufwiedersehen! kalınbı ise ‚ görüşürüz‘ demektir. Yani bir kişi ile yüz yüze ayrılırken kullanılır. Ama telefon görüşmesinden sonra görüşürüz diyerek kapatmak istediğimizde ise ‚ aufwiederhören ‚ kalıbını kullanmalıyız. Bu her iki kalıp samimi olmadığımız kişilere karşı daha çok kullanılmaktadır. Bunlarla birlikte şu kalıplarıda kullanabilirsiniz. Bis bald! ( görüşmek üzere ), Bis dann!
( görüşürüz o zaman ), bis Morgen! ( yarın görüşmek üzere ), bis später! ( sonra görüşürüz ) şeklinde kullanabiliriz.

Bu Almanca A1 seviyesine denk gelen dersimizde, sizlere kolay bir giriş dersi sunmaya çalıştık. Derslerimize düzenli olarak çalışırsanız zamanla yavaş yavaş bu dili çözmeye başlayacaksınız. Sizlerin yorumları ile derslerimizi oluşturmaya devam edeceğiz. Lüten hangi konularda ders anlatımı istiyorsanız, yorumlar kısmında yazınız. Sağlıklı ve mutlu günler dilerim, kıymetli takipçilerim.

Schreiben Sie einen Kommentar

Ihre E-Mail-Adresse wird nicht veröffentlicht. Erforderliche Felder sind mit * markiert